Jak vybrat defibrilátor

Automatizované externí defibrilátory (AED) mají všechny stejný účel, přesto jsou v nich nemalé rozdíly. V tomto článku vás upozorníme, na co si dávat při výběru pozor a v čem se mohou AED lišit.

Značka

Pokud nastane situace, kdy bude AED potřeba, tak je nejdůležitější, aby fungoval. Proto doporučujeme vybírat pouze výrobky od renomovaných značek jako je Philips, ZOLL, HeartSine, PhysioControl, Corpuls. Naopak neznačkovým výrobků se raději vyhněte.

Analýza a výboj

V tomto ohledu se přístroje liší, jestli zvládnou pouze základní analýzu (tzn. zjištění fibrilace) anebo jestli umí navíc změřit celkovou impedanci hrudníku pacienta a podle toho vypočítat sílu podaného výboje. V takovém případě je zpravidla zapotřebí méně výbojů, což je k pacientu šetrnější. 

Elektrody

Elektrody jsou vždy jednorázové. Na jejich povrchu se nachází hydrogel, kvůli kterému elektrody po určité době expirují a je potřeba je vyměnit. Z ekonomického hlediska je proto dobré si zjistit, po jaké době je nutné elektrody měnit.

Další rozdíl bývá u elektrod určených pro dospělé a dětské pacienty. Existují elektrody, které lze použít u obou pacientů (tzv. univerzální) a pouze se přepíná síla výboje. Jiní výrobci dodávají zvlášť elektrody pro dospělé a zvlášť pro dětské pacienty. Pokud tedy pořizujete AED do míst s větší koncentrací dětí (školy, školky, koupaliště apod.), doporučujeme přístroj s univerzálními elektrodami. Pokud se jedná o prostory, kde není převaha dětí (výrobní prostory, kanceláře apod.), naprosto postačí elektrody pro dospělé.

 

Některé elektrody jsou navíc opatřeny akcelerometrem, který vám dokáže dát přímou zpětnou vazbu o tom, jestli provádíte nepřímou srdeční masáž ve správné frekvenci a ve správné hloubce. To je velice užitečné pro lajky, kteří mají v mnoha případech obavy stisknout pacientům hrudník dostatečně.

Mezi lidmi se občas objevuje myšlenka, že je vhodné mít AED se stejnými typy elektrody jako místní zdravotnická záchranná služba (ZZS). V tomto případě je šance, že po příjezdu sanitky dostanete od záchranáře zdarma náhradní elektrody. AED se však pořizují na delší časové období, zatímco ZZS mění defibrilátory obvykle každých 5 let. Typy defibrilátorů se tak mohou měnit a vy si pak můžete jen zbytečně vysoce připlatit za přístroj s aktuálně stejným typem elektrod. 

Baterie

Baterie je opět nutné po nějaké době měnit. Je proto dobré si zjistit jejich výdrž, ve které mohou být značné rozdíly. Většina výrobců dodává vlastní typy baterií, někteří umožňují použití baterií běžně dostupných v obchodech. V každém případě je dobré si spočítat výdrž a cenu nových baterií.

Někteří výrobci nabízí dobíjecí přístroje bez nutnosti nákupu nových baterií. Nabíjecí příslušenství však bývá cenově velice nákladné.