Jak vybrat defibrilátor

Potřebujete vybrat správné AED? Pomůžeme vám s volbou toho nejlepšího pro vaše potřeby. 

Nejdříve vám ale vysvětlíme, co je to AED a k čemu slouží

Automatizovaný Externí Defibrilátor (AED) je přístroj, který vás dokáže pomocí hlasové a grafické nápovědy navigovat v poskytování první pomoci u pacientů v bezvědomí a bezdeší. Vyhodnotí srdeční křivku postiženého, v případě potřeby vyzve k podání terapeutického výboje, takzvané defibrilaci. Včasné podání defibrilačního výboje spolu s kvalitně prováděnou resuscitací je rozhodujícím parametrem přežití pacientů s náhlou zástavou oběhu způsobenou fatální arytmií komor. Statisticky se uvádí, že naděje na přežití pacientů s takto závažnou arytmií každou minutu klesá asi o 10%. Z toho důvodu se těmito přístroji vybavují místa s vyšší kumulací osob nebo se vzdálenějším dojezdem ZZS. Je – li přístroj  veřejně dostupný, mohou ho obsluhovat jak nevyškolení lidé, tak trénovaní záchranci. Důležité je okamžitě se řídit obrazovými a hlasovými pokyny. 

Podání výboje ovšem není jedinou důležitou činností AED. Pro úspěšnou záchranu pacienta je nezbytné provádět i kardio-pulmonální resuscitaci (KPR) neboli stlačování hrudníku ve správném rytmu (100 x - 120 x za minutu) a do hloubky (přibližně 5 - 6 cm u dospělého pacienta). A k tomu vás AED, které máme v nabídce, hlasově i obrazově navádí. Kvalitní KPR  zčásti nahrazuje nefunkční krevní oběh. Veřejný přístup k AED umožňuje šanci včasného provedení defibrilace a KPR ještě před příjezdem záchranné služby, tím se zvyšuje pravděpodobnost obnovení srdeční činnosti o 50 - 75%.

Databázi veřejně přístupných AED nabízí mobilní aplikace Záchranka. 

 A jak tedy vybrat správný AED?

Pokud nastane situace, kdy bude AED potřeba, tak je nejdůležitější, aby fungoval. Proto doporučujeme vybírat pouze výrobky od renomovaných značek. Naopak neznačkovým výrobků se raději vyhněte.

Náš e-shop má v nabídce AED od značky Philips a ZOLL. Považujeme je totiž za špičku na trhu mezi defibrilátory. Jsou však mezi nimi rozdíly, a proto je důležité vybrat ten správný. Parametry, ve kterých se liší jsou způsob navigace, případně poskytování zpětné vazby o kvalitě prováděné KPR, elektrody (pro děti, dospělé, univerzální), výdrž baterií a elektrod, a kdo bude AED obsluhovat.

ELEKTRODY

Jestliže pořizujete AED do prostoru s vyšší koncentrací nejen dospělých ale i dětí, je vhodné zvolit AED, u kterého vám stačí jedny univerzální elektrody pro obě skupiny. Toto nabízí AED Philips a Zoll 3 . Jedny elektrody pro dospělé a děti, intenzita výboje se mění pomocí dětského klíče nebo tlačítka. Elektrody jsou vždy jednorázové. Na jejich povrchu se nachází hydrogel, kvůli kterému elektrody po určité době expirují a je potřeba je vyměnit.

NAVIGACE KPR

Jestliže zvažujete koupi AED, tak je zásadní, aby poskytoval kvalitní navigaci KPR. Ta ovšem není u všech AED stejná. Jestliže pořizujete AED do míst, kde ho bude používat laická veřejnost, je lepší mít AED, které udává nejen frekvenci komprese hrudníku, ale také kontroluje, zdali je hloubka komprese správná a pomocí hlasu naviguje tak, aby byla resuscitace co nejúčinnější. Tuhle funkci umí AED ZOLL Plus a ZOLL 3. Při výběru AED, který budou obsluhovat lidé, kteří prochází školením první pomoci a ví, jak provádět kvalitní KPR (např. SDH, PČR atd.) je vhodný Philips. 

EXPIRACE

Při výběru AED je třeba se dívat i na výdrž elektrod a baterií. U AED ZOLL PLUS i ZOLL 3 je to doba 5 let jak u baterií, tak u elektrod. U modelu Zoll Plus můžete baterie zakoupit i v běžné prodejně elektra. Philips má výdrž kratší a to 4 roky u baterie a 2 roky u elektrod. Po uplynutí této doby bez použití je potřeba provést výměnu. Pro vaše větší pohodlí expiraci ohlídáme my. 

 

Veškeré srovnání AED, které nabízíme najdete v přehledné tabulce:

 

PHILIPS

ZOLL PLUS

ZOLL 3

Frekvence komprese KPR

ano

ano

ano

Hodnocení hloubky komprese KPR

ne

ano

ano

Univerzální elektrody pro dítě i dospělého

ano

ne

ano

Výdrž baterie

4 roky

5 let

5 let

Expirace elektrod

2 roky

5 let

5 let

 

Jestliže zvažujete koupi AED a nejste si jistí, jaký přístroj vybrat, pak jsme tu pro vás a neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme s výběrem a po konzultaci vám doporučíme, který přístroj je pro vás nejvhodnější. Velmi rádi vám zajistíme proškolení v používání AED.